česky česky english english deutsch deutsch
Přihlásit (vysvětlení) Registrovat
LUSK Luštění křížovek on-line.
LUŠTĚNÍ KŘÍŽOVEK
Křížovkářský server krizovky.lusk.cz, krizovka.lusk.cz
K dnešnímu dni vyšlo již 6380 křížovek.

Hledat v archivu křížovek Archiv

Slovníček pomůže s neznámými slovy. Slovníček

Soutěž Soutěž

Návod jak luštit online Pomoc

Kontakt na autory Kontakt
4. února 1719 bylo vydáno první číslo prvních pravidelně vycházejících česky psaných novin. Vycházely vždy v deset hodin dopoledne každou sobotu a úterý, na což odkazoval i jejich název: „Sobotní/Outerní Pražské poštovské noviny z rozličných zemí a krajin přicházející s obzvláštním Jeho císařské a královské Milosti nadáním obdarované“. Roční předplatné stálo (TAJENKA), jedno číslo si čtenáři mohli koupit za šest krejcarů. Spektrum zpráv bylo kromě sportu v podstatě stejné jako v dnešním tisku, jen s tím rozdílem, že zprávy nebyly řazeny do jednotlivých rubrik, ale podle důležitosti nebo tak, jak se dostaly do tiskárny.
Klasická křížovka Legendy
Vodorovně:
A – Cirkusová střešní plachta (-o); zvýšený pult k podávání lihovin. B – Vytrhávat plevel; nejstarší latinský překlad bible. C – Plavidlo; cena ve sportovní soutěži. D – Představitel divadelní role; vyrovnaný vztah mezi nominální a kurz. cenou akcie. E – Zkr. jednotky koňská síla; čili; francouzský vysokorychlostní vlak. F – TAJENKA. G – Loterijní poukázka; ostrov mezi Korsikou a Itálií; vybídnutí k přijetí něčeho. H – Zkratka pro detto; uhlovodík s osmi atomy uhlíku. I – Poštovní cenina; římské číslo 511. J – Olizovat; bál. K – Pytlácké nástrahy; právní norma upravující starší normu.
Svisle:
1 – Šplhání; projev úcty; opak dobra. 2 – Léčivá rostlina s dužnatými listy; křeč kojenců. 3 – Nepatrná vzdálenost; druh počítačové paměti; městnání krve. 4 – Kód pro italštinu; napětí; žlutokvětá hvězdnicovitá bylina. 5 – Ozn. vozidel dálkové přepravy; střední smyčcový nástroj; slovensky „kdo“. 6 – Palivo; lidově „suchohřib“; iniciály herce Vacka. 7 – Kouřit dýmku; německy „skutek“; podle. 8 – Antigen způsobující alergickou přecitlivělost; krasobruslařský skok s obratem. 9 – Restaurace a jídelny (zkr.); domácky Iva; přítok Odry.
Nápověda: ITALA; RAM; TAT
Autorka: Iva Böhmová
Vyhodnotit Uložit Obnovit Smazat
Plná políčka přeskočit Posun stránky
Nápověda: Ovládací klávesy
Enter
Další slovo.
Shift+Enter
Předchozí slovo.
Mezerník
Změna směru.
 <- 4
Kurzor vlevo.
 -> 6
Kurzor vpravo.
Esc
Smazat písmeno.
Pomocné znaky: Ž, Š, Č, Ř, Ŕ, Ď, Ť, Ň, Ě, Á, Ä, É,  Í , Ý, Ó, Ö, Ô, Ú, Ů, Ü, CH, Ĺ Ľ
xml document Řešení do souboru